Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila

Elena Strubakis, rakúska štátna občianka gréckeho pôvodu, vyrastala v multikulturálnom prostredí, už ako dieťa vzbudila pozornosť Oskara Kokoschku, ktorý jej asi jeden a pol roka dával hodiny; pretože sa rodina musela v tom čase náhle presťahovať do Grécka, ich umelecký vzťah sa predčasne prerušil; v Grécku sa mladá umelkyňa venovala byzantskej maľbe a osvojovala si príslušné techniky.
Definitívny návrat do Rakúska, maturita, štúdium architektúry; ako dizajnérka architektúry množstvo projektov, najmä v zahraničí, medzi nimi aj nemocnica IALC v Durbane (južná Afrika), Hospital of the Future v Sittarde, Holandsko (otvárala ho kráľovná Beatrix); Elena Strubakis počas celého tohto obdobia ďalej pracovala na zlepšení svojich umeleckých schopností, o. i. s  Oswaldom Oberhuberom. Početné výstavy v tuzemsku a zahraničí, v priebehu posledných troch rokov na Kréte, vo Viedni (Int. Bruno Kreisky-Forum, Semperdepot, Univerzita úžitkového umenia, Okresné múzeum Landstraße a iné) Literaturhaus Graz, Klagenfurt, Krems, Linz.
Elena Strubakis využila svoju dvojjazyčnosť aj ako prekladateľka, do nemčiny preložila knihu „Mauthausen“ („Μαουτχαουζεν“) od Iakovosa Kambanellisa „Sloboda prišla v máji“; za tento preklad dostala v roku 2010 cenu BMUKK (BMBF resp. BKA / umenie) za preklad a inšpiroval ju k vytvoreniu rovnomenného cyklu malieb, ktorý sa úspešne prezentuje spolu s čítaním výťahov zo spomínanej knihy a hudobnou interpretáciou Mauthausen Cantata od Mikisa Theodorakisa. Vernisáž plánovanej výstavy, sa koná krátko pred 5. májom (výročím oslobodenia koncentračného tábora Mauthausen), preto je zároveň koncipovaná aj ako spomienkové podujatie (s čítaním a koncertom).