Loading Events
Táto udalosť sa už uskutočnila

Výstava v rámci Mesiac fotografie 2023 

Pocta k 100-stým narodeninám

Kurátori: Peter Schreiner a Brigitte Blueml-Kaindl

Vernisáž: 3. novembra 2023, 16.00

Trvanie výstavy: do 30. decembra 2023

Výstava práce Inge Morath v Galérii ACF v Bratislav zahŕňa úseky jej celého životného diela ako fotoumelkyne. Počnúc jej prvými fotoprojektmi v raných 50-tych rokoch v Španielsku a Benátkach cez veľkú skupinu diel s umeleckými portrétmi, ktoré sledovala počas celého jej života, siaha výstava až po intenzívnu konfrontáciu s jej druhým, zvoleným domovom v New Yorku, jej cestami pozdĺž Dunaja až po Rumunsko a obrazy jej početných návštev v Rakúsku.

Inge Morath patrí k umelkyniam, ktoré pri svojich rozsiahlych cestách zdokumentovali veľké kultúrne priestory a ktoré vďaka svojmu intenzívnemu zaoberaniu sa ľuďmi vytvorili nadčasovo platné portréty.Pritom smeruje svoju láskyplnú pozornosť rovnakou mierou tak na neznáme knihovníčky ako na filmové hviezdy ako bola Marylin Monroe. Fotografuje veľkých umelcov 20.storočia ako Picasso, Giacometti, Anaïs Nin, Alexander Calder v rovnako intímnych obrazoch ako neznámych mladých na ulici v Benátkach a tanečnice  v malom bare v Španielsku.

Inge Morath patrí k členom fotoagentúry MAGNUM od samotného začiatku. Jej medzinárodná kariéra nachádza odraz v jej životnej ceste: jej rodina pochádza z mesta Slovenj Gradec v Slovinsku, narodí sa v roku 1923 v Grazi, po mladosti strávenej v  rôznych európskych mestách zažije koniec druhej svetovej vojny v Berlíne, potom pracuje vo Viedni ako žurnalistka a výtvarná redaktorka spolu s fotografom Ernstom Haasom, v Paríži pracuje ako asistentka Henriho Cartier-Bressona, a v roku 1962 – po sobáši s Arthurom Millerom – sa sťahuje do USA. Odtiaľ precestuje ako fotografka všetky kontinenty a zomiera v roku 2002 počas fotografickej práce o rakúsko-slovinskom pohraničnom regióne.

 

Od roku 1990 existuje intenzívna spolupráca salzburského FOTOHOFu s Inge Morath, v priebehu ktorej do jej smrti bolo vydaných 9 obrazových zväzkov a konalo sa množstvo výstav. Tieto výstavy FOTOHOF do dneška ďalej medzinárodne odovzdáva ako putovné výstavy.

V tomto roku 2023 by Inge Morath oslávila svoje sté narodeniny a FOTOHOF popri výstavách vo vlastných priestoroch oboslal aj samostatné výstavy v Benátkach (Palazzo Grimani), v Cagliari (Palazzo di Città), v Monschau (Fotografie Forum der Städteregion Aachen) a v Bratislave. Rakúska pošta vydala špeciálnu poštovú známku s jej portrétom.

www.sedf.sk

https://archiv.fotohof.at/artist/4/Inge+Morath.html