Nahrávam Udalosti

Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024

Komplet Kafka. Komiksový životopis

Nicolas Mahler

Vernisáž: 2. máj 2024, 17.00

Trvanie výstavy: do 14. júna 2024

Bratislava, Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A

Franz Kafka nepísal len prózu, ale aj vášnivo rád kreslil: „Ty, ja som bol kedysi veľký kresliar,“ napísal v roku 1913 svojej dlhoročnej snúbenici Felice Bauer napoly ironicky, napoly hrdo o svojich umeleckých ambíciách. Kreslenie mu dakedy prinášalo „väčšie uspokojenie ako čokoľvek iné“. Ako lepšie by sme si preto mohli Kafku uctiť v jeho jubilejnom roku než komiksovou biografiou? Ktorej autorom je navyše Nicolas Mahler so svojím podobne minimalistickým kresliarskym štýlom?

Mahler predstavuje Kafkov život a dielo nenapodobiteľne vtipným a vypointovaným spôsobom a nevyhýba sa ani skutočne veľkým otázkam: Prečo Kafkov plán napísať sériu lacných cestovných sprievodcov zlyhal? Kto napísal pokračovanie jedného z jeho najvýznamnejších diel Premena Gregora Samsu? A aký bol príbeh „bielej otrokyne“? Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac prináša výstava Komplet Kafka.

Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024 sa uskutoční v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava a Literaturhaus Stuttgart.

 

Registrácia: pressburg-kf@bmeia.gv.at