Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila

Koncert

Sophie Druml, klavír / husle

Ania Druml, klavír / violončelo

  1. november 2022, 18.00

Bratislava, Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A

Nemecký denník Mittelbayerische Zeitung označil mladú klaviristku a huslistku Sophie Druml za „výnimočný talent, ktorý publikum zaujme svojimi technickými a kreatívnymi schopnosťami.“ „Jeunesse start up!“ 2018/19 je laureátkou viacerých súťaží. Ako sólistka sa doposiaľ predstavila na štyroch kontinentoch. Rodená Viedenčanka študuje klavír u Christophera Hinterhubera na Univerzite hudobných a dramatických umení vo Viedni a Jacquesa Rouviera na Mozarteu v Salzburgu, kde sa súčasne venuje aj štúdiu huslí u Benjamina Schmida. Od 14 rokov jej umelecký vývoj významne ovplyvňujú opakované stretnutia s Paulom Guldom. Vystupovala na viacerých hudobných festivaloch v Európe, Japonsku a USA a od roku 2017 pravidelne hosťuje vo viedenskom Musikvereine a Konzerthause. So súborom TwoSet Violin a huslistkou Hilary Hahn absolvovala svetové turné, jej spolupráca s TwoSet Violin ako “Sophie OuiOui” medzičasom dosiahla kultový status na YouTube s viac ako 15 miliónmi vzhliadnutí.

Mladá umelkyňa Ania Druml sa od šiestich rokov venovala hre na violončele u Christopha Pantillona, od roku 2019 na Univerzite múzických a dramatických umení Viedeň u Marie Grün a od jesene 2021 pod vedením Reinharda Latzka. Popri hre na violončele tam začala študovať aj hru na klavíri u Almy Sauer a v triede Vladimira Kharina. Je laureátkou viacerých cien a vyznamenaní, vďaka ktorým vystupovala o.i. v Číne, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, na Malte, v Rusku, Holandsku, vo Švajčiarsku a USA. V rámci cyklu Hráme pre Rakúsko na ORF III účinkovala spolu s Rozhlasovým symfonickým orchestrom Viedeň a Hyung-ki Joo v ORF RadioKulturhaus vo Viedni.

V októbri 2020 oslávili Ania a Sophie svoj spoločný debut v Zlatej sále viedenského Musikvereinu ako aj vo Veľkom festivalovom dome v St. Pöltene.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Klavírna sonáta pre štyri ruky D dur KV 381

Allegro – Andante – Allegro molto

Reinhold Glière (1875-1956)

Huit Morceaux pour Violon et Violoncelle, opus 39

Prélude – Gavotte – Berceuse – Canzonetta – Intermezzo – Impromptu – Scherzo – Etude

Eduard Kutrowatz (*1963)

„Shichimi“ (7 korenín) – „Hot Stuff“ pre klavír štvorručne

  1. výbušne (Hommage á D. Gillespie) – 2. mierne (Hommage á L. Bernstein) – 3. ostro – 4. silne (Hommage á I. Stravinsky) – 5. jasne (Hommage á J. S. Bach) – 6. podľa chuti (Hommage á J. Takács) – 7. repríza

Premiéra verzie pre klavír štvorručne

prestávka

Maurice Ravel (1875-1937)

Rapsodie Espagnole

Prélude à la nuit – Malagueña – Habanera – Feria

César Franck (1822-1890)

Sonáta pre klavír a husle alebo violončelo A dur

Allegretto moderato – Allegro – Recitativo Fantasia, Moderato – Allegretto poco mosso

 

Registrácia: pressburg-kf@bmeia.gv.at