Nahrávam Udalosti

Výstava

4 whales in a soft sponge

Honey & Bunny, Isa Schieche, Mara Novak, Peter Varnai & Margareta Klose, Steffi Parlow, Titania Seidl

Kurátorka: Nika Kupyrova

Vernisáž: 18. jún 2024, 18.00

Trvanie výstavy: do 4. augusta 2024

Bratislava, Galéria Medium, Hviezdoslavovo nám. 18

Existuje veľa dôvodov, prečo bolo kulinárske umenie pre avantgardy takým atraktívnym žánrom. Varenie je disciplína, ktorá je primárne senzuálna: iracionalita je povolená, kreativita je chválená. Kulinárske umenie je kontroverzné: to, čo sa považuje za jedlé a najmä chutné, sa neustále mení a spochybňuje. Varenie a jedenie sú performatívne: sú a vždy boli o ukazovaní bohatstva, spoločenskej triedy, kultúry, životného štýlu. Jedlo je zároveň tradičné a vysoko ritualizované: dokonalý predmet záujmu pre umelca*umelkyňu, ktorý*á chce porušiť konvencie vkusu a správania.

Výstava „4 veľryby v mäkkej špongii“ voľne reinterpretuje absurdné kuchárske knihy avantgárd a uvádza ich do dialógu so súčasnými umeleckými pozíciami. Šesť umelcov*umelkýň a umeleckých dvojíc z Viedne využíva kulinárske metódy pre svoju umeleckú prax – od sochárstva cez performance až po digitálne umenie.

Realizácia výstavy bola umožnená vďaka finančnej podpore Ministerstva umenia, kultúry, verejnej služby a športu Rakúska (BMKÖS).

Partner výstavy: Rakúske kultúrne fórum

Tento projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj.