Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila
„AustriaKulturDigital“
Tricky Women/Tricky Realities v 10 krátkych animovaných filmoch
Je ich veľa talentovaných, ale napriek tomu sú skôr súčasťou neviditeľnej strany animovaného filmového priemyslu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. marca) vzdáva Rakúske kultúrne fórum Bratislava hold umelkyniam, ktoré si za oblasť svojej práce vybrali animáciu, a to výberom 10 originálnych krátkych filmov, ktoré ponúka rakúsky festival Tricky Women / Tricky Realities. Je jedinečný svojho druhu, keďže sa venuje animovanému filmu, ktorý tvoria výlučne ženy. Pri príležitosti osláv 20. výročia predstavuje festival Tricky Women / Tricky Realities prehľad svojho najnovšieho programu Od cestovania, záležitostí srdca a periférií.
Môžete si ho pozrieť online na našej webovej stránke v termíne od 29. marca do 12. apríla 2021.
Projekt je podporený Ministerstvom zahraničných vecí Rakúska.
Tento výber animovaných filmov zostavila Waltraud Grausgruber, režisérka a spoluzakladateľka festivalu. „Tohtoročný program Od cestovania, srdcových záležitostí srdca a periférií hovorí o láske k životu až po strach zo života, preberá staré mýty a popisuje moderné stretnutia. Nerozpráva len príbehy, ale aj demonštruje, aké rozmanité sú techniky, ktoré umelkyne používajú. Animácia je rôznorodá, rovnako ako myšlienky, nápady a ich výzvy. Technické prostriedky sú rovnako vzrušujúce ako obsahy, ktoré si vybrali. Týmto spôsobom sa program Od cestovania, záležitostí srdca a periférií stáva aj cestou rozmanitosti umeleckej tvorby, ktorá v oku publika pokračuje ďalej. Desať umelkýň svojimi dielami týmto prezentuje, že animovaný film vytvára magické prístupy k ľuďom, svetom a situáciám,“ vysvetľuje Waltraud Grausgruber.
Festival Tricky Women / Tricky Realities bol založený v roku 2001 a je prvým a momentálne jediným filmovým festivalom, ktorý sa zameriava na animované filmy vytvorené od žien, a zaujíma tak jedinečné postavenie v rámci medzinárodného festivalového prostredia. „Uvádzame filmy, ktoré otvárajú oči, zviditeľňujú neviditeľné, komunikujú nevyslovené a pomáhajú nám pochopiť neznáme perspektívy. Našou misiou je prinášať animované filmy žien z celého sveta širšiemu publiku. Filmový festival venovaný množstvu a pôsobivej palete animovaných filmov je zameraný na príbehy, obrazy a perspektívy žien,“ uvádzajú organizátorky Tricky Women / Tricky Realities.
FILMY
Linzer Lust | Linz Delight
Maya Yonesho, AT/DE 2019, 3’17
Vermessung der Distanz | Measuring the Distance
Susi Jirkuff, AT 2019, 7‘
The Outlander
Ani Antonova, AT 2018, 5’
Shaul und Iwan | Shaul and Ivan
Rebecca Akoun, AT 2019, 9’50
Contouring
Veronika Schubert, AT 2019, 3’50
Lieb Dich | Love You
Sabine Groschup, AT 2019, 8’
Pangäa
Beate Hecher und Markus Keim, AT 2020, 13‘35
Who’s Afraid Of RGB
Billy Roisz, AT 2019, 8’20
In Her Boots
Kathrin Steinbacher, AT/UK 2019, 6’02
Cardiograph, AT 2018, 1’40
Explosive Speech, AT 2017, 2’00
Shaping Waves, AT 2018, 1’45
Glass Wall, AT 2017, 2’07
Anna Vasof