Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila

Literárny večer   

Verpuppt / Zabubljena, román

Čítanie: Ana Marwan

Hudobný program: Kateryna Kotsan, klavír (UA)

(zo slovinčiny preložil Klaus Detlef Olof)

Rita sa nedokáže vyznať vo svete. Celý život sa cvičila v skromnosti a prijímaní; čoskoro príde na to, že stratené sny alebo veci sa dajú nahradiť inými. Pozorovaním dospeje k záveru, že človek je nádoba, v ktorej sa v priebehu rokov ukladá všetko, čo prichádza zvonku – názory, správanie, gestá… Život to odhaľuje ako sled hier; v závislosti od situácie sa prejavuje tá či oná verzia človeka. Aby si Rita dokázala uvedomovať samú seba, v pravidelných intervaloch vyťahuje vreckové zrkadielko a pozerá sa do svojej tváre. Čo sa s ňou stane, nevie. Aby upokojila chaos vo svojom svete, píše príbehy, tvorí pravdy, vymýšľa si spoločníkov, napríklad Iva Ježa, ktorý – rovnako ako ona – pracuje na ministerstve, na oddelení astronautiky. Alebo je to iný typ zariadenia a Ivo je spolupacient? Lieči sa Rita alebo je lekárka Ritou manipulovaná? Je slobodný človek slobodný alebo je bez nátlaku ten, za ktorého rozhodujú iní? „Každý príbeh je násilím proti pravde,“ napísala raz Rita. Berme to ako výzvu spochybňovať pravdivosť rozprávaného príbehu.

Ana Marwan sa narodila v roku 1980 v Murskej Sobote/SLO, vyrástla v Ľubľane. Študovala  literárnu komparatistiku v Ľubľane a romanistiku vo Viedni. Pôsobí ako spisovateľka v slobodnom povolaní vo Viedni. Píše poviedky, romány a básne po nemecky a slovinsky. Od roku 2023 je spoluvydavateľkou a šéfredaktorkou literárneho časopisu Literatur und Kritik.

Debutový román Der Kreis des Weberknechts vydala v roku 2019. Jej víťazný text na Dňoch nemecky písanej literatúry Wechselkröte/Krota (do slovinčiny preložila Amalija Maček) je od októbra 2022 dostupný v kníhkupectvách ako dvojjazyčné vydanie (nemčina/slovinčina). 23. februára 2023 vychádza vo vydavateľstve Otto Müller Verlag jej nový román Verpuppt (zo slovinčiny preložil Klaus Detlef Olof); originál Zabubljena (Ľubľana: Beletrina, 2021) získal prestížne slovinské ocenenie Kritiško sito 2022 za najlepšiu knihu roku 2021 v Slovinsku. V roku 2022 získala Ana Marwan Cenu Ingeborg Bachmannovej.

Foto: (c) Una Rebic

V spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky v Bratislave

Podujatie v nemeckom a slovinskom jazyku

 

Registrácia: pressburg-kf@bmeia.gv.at