Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila

Eduard Freudmann: Monumenty a intervencie. Rekonfigurácia historicko-politických manifestácií 

Podujatie bude prebiehať v angličtine.

Pamätníky, čoby historicko-politické manifestácie vo verejnom priestore, sú prehlásené za posvätné a chápu sa ako niečo nedotknuteľné a nezmeniteľné. To však neznamená, že to nemôže byť inak. Pamätníky totiž možno považovať aj za miesta diskurzívnej, aktívnej a kritickej konfrontácie s minulosťou, ktorú je možné i nutné reinterpretovať a rekonfigurovať. Eduard Freudmann predstaví tri projekty, ktoré sa snažia pomôcť pamätníkom čeliť svojmu osudu, ktorý tak výstižne zachytil rakúsky spisovateľ Robert Musil vo svojom slávnom výroku, že nič nie je tak neviditeľné ako pamätník.

Eduard Freudmann žije a pracuje vo Viedni. Učí transdisciplinárne umenie na Akadémii výtvarného umenia vo Viedni. Ako umelec sa venuje projektom so zameraním na performativitu a verejný priestor. Pre jeho prístup je typická medziodborová práca, umelecký výskum a kritický diskurz. Vždy sa snaží prepojiť súčasnú estetiku s politickou analýzou a predovšetkým podnietiť v publiku kritické myslenie. V roku 2015 Freudmann zvíťazil v kontroverznej súťaži From Those You Saved (Od tých, ktorých ste zachránili) na návrh pamätníka vo Varšave. V roku 2018 cestoval po USA so svojou najnovšou performance The White Elephant Archive, Setting No. 3 (Archív Biely slon, situácia č. 3).

Hlavným partnerom iniciatívy tranzit je Nadácia ERSTE.

Projekt vznikol s finančnou podporou Rakúskeho kultúrneho fóra.

Umelec je hosťom tranzit.sk od 8. februára do 8. marca 2019. Do Bratislavy bol pozvaný v rámci projektu Central & East Europe Calling.
Central & East Europe Calling je projekt, ktorý organizuje < rotor > centrum súčasného umenia v Grazi a Správna rada pre kultúru pri rakúskom federálnom ministerstve Európy, integrácie a zahraničných vecí.

http:/ceecalling.mur.at/