Nahrávam Udalosti
Táto udalosť sa už uskutočnila

Čítanie v rámci festivalu Noc literatúry 2021 

Martin Pollack: Halič. Putovanie po stratenom svete

Preklad do slovenčiny: Michal Hvorecký

Čítanie: Matej Marušin

  1. september 2021, 18.00 – 22.00

Bratislava, Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A

Halič, kedysi hrdá súčasť veľkého Rakúsko-Uhorska, dnes zapadnutý kus sveta roztrhaný medzi Poľsko a Ukrajinu. Zmizla z máp a zmizla z pamäti. Pritom jej kultúrne bohatstvo bolo nesmierne. Prostredie, v ktorom sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie, dalo svetu  svetoznámych spisovateľov ako Joseph Roth, Bruno Schulz či Paul Celan.
Martin Pollack nás vo svojom slávnom historickom bedekri pozýva na nostalgickú cestu po rozkvitajúcich mestách, kde sa na námestiach miešajú desiatky rôznych jazykov, po dedinách, v ktorých sa objavili ropné ložiská a nezvyčajné bohatstvo, no aj po biednych židovských štetloch, ktorých jedinou budúcnosťou je len rozpad a zmar.

Kniha Halič. Putovanie po stratenom svete v sebe spája historickú reportáž, cestopis i kultúrne dejiny jedného čarovného kúta sveta. Povinné čítanie pre všetkých, ktorí si obľúbili knihu Americký cisár. Nevšedná cestopisná kniha Martina Pollacka Halič. Putovanie po stratenom svete  vyšla v preklade Michala Hvoreckého a s archívnymi fotografiami z autorovej zbierky. Absynt, 2020